BILIDEKAMERON
Krátke súkromné postrehy ku karanténe a covidu 19
- 09.06.2020 21:49
Namiesto úvodu
- Ako človeka zvyknutého na samotu ma karanténa nezasiahla tak silno, ako drvivú väčšinu extrovertov, či už z mojej triedy, alebo z môjho okolia. Videla som karanténu ako požehnanie. Mohla som si v kľude písať poznámky, pokračovať v písaní knihy a kresliť. Dodnes to cítim ako letné prázdniny, aj keď s učením. Veľmi mi to pomohlo po psychickej a fyzickej stránke.
- Karanténa však zachránila hlave prírodu. Voda v korytách, priehradách či riekach je čistejšia a priehľadnejšia. Ovzdušie v mestách je dýchateľnejšie. Zvieratá sa zrazu neraz objavovali aj v uliciach prázdnych miest.
Začiatok Karantény
- Prvé dni karantény mi prekážali len preto, že niektorí to preháňali s nákupmi jedla a toaletného papiera. Väčšina si neuvedomovala, že jedlo, čo tak zbesilo nakúpili, nemajú šancu zjesť.
- Po pár dňoch sa ľudia trochu upokojili. Dni potom prebiehali rovnako ako dovtedy, až na to, že ženy sa rozhodli vyrábať to, čoho bolo nedostatok - teda rúška. Bola to často deľba práce. Napríklad moji rodičia „masky“ strihali a susedy zase šili.
Mesto či dedina?
- Rozdiely medzi dedinou a mestom boli vždy viditeľné, no v týchto časoch si to ľudia uvedomovali asi oveľa viac.
- Ak žijete na dedine, viete, že práca v záhrade, okolo zvierat, či oddychovanie na lavičke je jeden z najlepších spôsobov ako ujsť od večných e-mailov a telefonátov.
- ODPORÚČAM prechádzky s rodinou v krásnom počasí v lese. Nestretne živú dušu a prídete na lepšie myšlienky, zbavíte sa smútku či nudy. S mamou a s našimi energickými psíkmi sme často chodievali ku drevenej chate v hustom lese. Cestou sme natrhali podbeľ (je dobrý na kašeľ) a medvedí cesnak (je dobrý na všetko). Čas, strávený na takom krásnom mieste, ako je náš les, by som za mesto nevymenila.
- Mestá to mali z hľadiska mentálneho zdravia horšie. Ľudí prepadla ponorková choroba alebo depresia. Napríklad, môj brat zostal v Nemecku, v mestskom byte. Cítila som s ním. Mne by liezol na nervy aj vlastný hlas, keby som čas karantény musela „prežiť“ tam, kde on.
Namiesto záveru
- Jedná z vecí, čo ma dosť zaskočila, bola nedostatočná hygiena a disciplína niektorých ľudí. Nechápte ma zle, ale vás rodičia neučili zakrývať si ústa, keď kašlete, umývať si poctivo ruky či nebehať po mestách, keď ste chorí? Nie je to SAMOZREJMOSŤ? A nie iba v čase ohrozenia covidom 19.
- Čo teda vyplýva z tejto karantény? Buďme zodpovední k sebe, zodpovední k ostatným ľuďom, zodpovední k prírode. Zodpovední a rozumní. Dokážeme to?
Nina Zbiňovcová, 1.E
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články