História Spojenej školy na Ulici Dominika Tatarku v Poprade píše už svoje štvrté desaťročie.
Prvým míľnikom bol 1. september 1980, keď bolo založené štvorročné gymnázium na vtedajšej Zápotockého ulici. Do lavíc si vtedy sadlo 192 žiakov, ktorých učilo 17 členov pedagogického zboru. Škola sa orientovala na prírodovedné predmety a cudzie jazyky a bola priekopníkom vo výučbe informatiky. V súčasnosti má štvorročné gymnázium všeobecné zameranie.
Ďalším významným dátumom bol 12. november 1991. V ten deň bola otvorená slovensko-nemecká sekcia, ktorá bola v čase svojho vzniku jediná bilingválna sekcia na Slovensku podporovaná vládou Spolkovej republiky Nemecko. Do prvého ročníka bilingválnej sekcie nastúpilo 72 študentov. Postupne sa menila koncepcia tejto časti školy. „Bilingválky“ sa stali školou s nemeckou maturitou, čo znamená, že jej absolventi sú rovnocenní s absolventmi gymnázií v SRN a môžu študovať na vysokých školách v nemecky hovoriacich krajinách.
Školský rok 1992/93 priniesol ďalšiu zmenu – súčasťou školy sa stalo osemročné gymnázium, ktoré je zamerané na výučbu cudzích jazykov. Na toto gymnázium bývajú prijatí tí žiaci, ktorí úspešne ukončili 5. ročník základnej školy a vyhoveli na prijímacích skúškach. Ak žiaci po skončení štvrtého ročníka majú záujem, môžu požiadať o prestup a študovať v bilingválnej sekcii.
1.september 2008 je dátumom vzniku Spojenej školy na Ulici Dominika Tatarku. Jej súčasťou okrem vyššie spomenutých organizačných zložiek sa stala plne organizovaná základná škola s projektom integrácie pre zdravotne znevýhodnené deti, ktorým sa venujú nielen kvalifikovaní pedagógovia, ale aj asistenti, špeciálny pedagóg a fyzioterapeut.
Starostlivosť o telesne postihnutých žiakov sa rozšírila aj na stredoškolských študentov, čo bolo 35 integrovaných v štandardných triedach. Životaschopný bol tiež projekt Centra olympijskej prípravy pri Ministerstve školstva SR, ktorý fungoval v rokoch 2009 – 2013. Dôkazom toho sú športovci – naši absolventi, ktorí reprezentovali Slovensko na ZOH v Soči. Lyžiari bratia Žampovci, Bendík, Kantorová či sánkarka Gbúrová. Na olympiáde sa predstavil aj sánkar Jozef Petrulák.
Naša škola ponúka kvalitné vzdelanie, čo dokazuje aj úspešnosť prijatia na vysoké školy. U absolventov BS ide o maximálnu – stopercentnú úspešnosť, abiturienti zo 4-ročného gymnázia dosahujú úspešnoť 99,6%.
O kvalite SŠUDT v Poprade svedčí aj fakt, že Inštitút pre sociálne a ekonomické reformy (INEKO) ohodnotil našu školu niekoľko rokov po sebe ako jedno z najlepších gymnázií v Prešovskom kraji a v rámci Slovenska patríme k prvej desiatke.