Školské akcie 2021/2022
Umelecký zážitok pre bilingvalistov - divadelné predstavenie Tri sestry v Martine
- 13.06.2022 07:55
Streda 8. júna to nebol len Medard a jeho povestná dažďová kvapka, ale pre štvrtákov a zopár druhákov i tretiakov našej sekcie aj návšteva divadelného predstavenia. Po dlhej covidovej prestávke sme opäť mohli sledovať výkony profesionálnych hercov v nám dobre známom Slovenskom komornom divadle v Martine.
Videli sme inscenáciu svetoznámej drámy Tri sestry ruského dramatika Antona Pavloviča Čechova. Režisér Marián Amsler prišiel s inovatívnym výkladom tejto divadelnej klasiky, siahol po mnohých moderných prvkoch, spojil tradičné s moderným veľmi zaujímavým spôsobom, čím oslovil široké divácke spektrum vrátane nás a pripravil všetkým divákom úžasný umelecký zážitok. V rolách sestier sa predstavili herečky Lucia Jašková ako Oľga, Alena Pajtinková ako Máša a Barbora Palčíková sa ocitla v koži tretej sestry Iriny; v iných rolách to boli ďalší známi herci ako napríklad Ján Dobrík, František Výrostko či Daniel Žulčák.
Čo nevyjadrili slová, povedalo telo. Veľmi výrazným aspektom Amslerových Troch sestier bola okrem hereckej i pohybová zložka. Práve cez pohyb postavy často vyjadrovali svoje emócie či znázorňovali vzájomné vzťahy. Priestor bol vyplnený netradičným spôsobom - všetky postavy mechanicky pobiehali po celom javisku, narážali do seba, krížili si cestu, čím autor inscenácie znázornil a vyzdvihol motív vzájomného ľudského neporozumenia a opustenosti uprostred veľkého kolektívu, ktorý charakterizoval celú hru. Táto ,,choreografia” bola doplnená o autentické a silné myšlienky súčasného sociológa vyjadrené cez postavu brata troch sestier – Andreja (v podaní Mateja Babeja) a v spojení s nadčasovými myšlienkami Čechova vytvára silný odkaz aj pre súčasnú spoločnosť.
Drámy A. P. Čechova, sú psychologické, ponárajú sa do myšlienok jednotlivých postáv a vyjadrujú ich vnútorné prežívanie, neraz sú veľmi náročné na vnímanie i pochopenie. Takto to bolo i v prípade divadelnej inscenácie - obsahovala mnoho pasáží, ktoré mali hneď niekoľko metaforických významov a každý divák ich mohol interpretovať vlastným spôsobom. A práve preto si myslím, že každý z nás si v martinskej divadelnej sále prišiel na svoje.
Po skončení predstavenia nás čakalo ešte jedno prekvapenie. Herci sa vrátili na javisko, aby nám porozprávali o príprave inscenácie či vzájomnej spolupráci. Všetci boli veľmi milí a ochotní, zodpovedali na otázky, ktoré zostali pre nás divákov nezodpovedané. Diskusia prispela k tomu, že zo sály sme odišli obohatení o výnimočný umelecký zážitok.
Paula Čongvová, IV. E- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články