• Mesiac úcty k starším a naša pomoc seniorom

• 03.11.2017 08:11
        • Október sa nespája len s jeseňou, je to tiež Mesiac úcty k starším. Časť našej II. E triedy sa rozhodla prispieť  svojou troškou k tomuto mesiacu, a tak sme sa v posledný októbrový štvrtok na hodine etickej výchovy vybrali do obchodu neďaleko našej školy.  Úloha pomôcť seniorom bola zo začiatku náročná, prekonať nedôverčivosť nakupujúcich ešte ťažšia, no napokon sme predsa len splnili náš cieľ. Aj malá pomoc sa počíta. Spoločne a s úsmevom na tvári sme ponúkli pomoc s nákupom a nosením ťažkých tašiek, čo viacerí starší ľudia s vďakou ocenili. Zážitok to však nebol len pre nás. Seniori s nami viedli priateľské rozhovory, dokonca aj niečo o sebe prezradili. Niektorí žijú sami, iní sa napriek dôchodcovskému veku nestarajú len o seba, ale aj o ďalších členov rodiny... Zistili sme, že najlepší pocit prichádza, keď niekomu pomôžeme bez toho, aby sme za to niečo očakávali. Cestu späť do školy nám spríjemňovalo vedomie, že starším ľuďom sme inak chladné ráno urobili o čosi krajšie, vykúzlili sme im úsmev na perách a uľahčili cestu domou. Nezabúdajme však, že seniorom treba pomáhať nielen v októbri...

Barbora Tomčejová, II. E

• Z denníka bilingvalistu – prváci v Matrine

• 03.11.2017 08:05
        • 7:36

V parku stoja prví ľudia. Trasúc sa od zimy napäto čakáme na príchod autobusu. Za chrbtami počuť zlovestné pískanie brzdiaceho vlaku.

7:58

Autobus stále neprichádza. Niektorí z nás od nedočkavosti takmer skáču na cestu pod kolesá áut. Začínajú sa objavovať prvé omrzliny.

• VÝMENNÝ POBYT – 2.F VO WESTERSTEDE

• 23.10.2017 09:10
        • 20.9. 2017 vyrazili naši žiaci z 2.F triedy na 9-dňový výmenný pobyt do nemeckého mesta  Westerstede.

Jedným z cieľov stretnutia bola projektová práca na tému „História a súčasnosť migrácie obyvateľstva“.   Informácie a podklady pre spoločnú prácu slovensko – nemeckých   skupín sme získali počas návštevy Centra pre utečencov v Oldenburgu a taktiež  expozície moderného interaktívneho Múzea migrácie  v Bremerhavene.

• Výmenný pobyt Poprad – Kyritz

• 17.10.2017 10:42
        • Školský rok sa sotva začal a nás, žiakov III. E triedy, čakalo ďalšie stretnutie s našimi priateľmi z nemeckého mestečka Kyritz. Od 21. do 29. septembra sme teda mali možnosť po prázdninách oprášiť si nemeckú gramatiku a zároveň obnoviť vzťahy s našimi výmennými partnermi.

• Ďalšie skvelé hodnotenie našej školy

• 13.10.2017 12:58
        • Naša škola získala ďalšie významné pozitívne hodnotenie. Podľa Národného ústavu certifikovaných meraní (NÚCEM) sa dlhodobo umiestňuje nad úrovňou očakávania v pridanej hodnote vo vzdelávaní zo slovenského jazyka a literatúry (SJL). Patríme medzi sedem gymnázií v rámci Slovenska, ktoré v rokoch 2015, 2016, 2017 dali žiakom v spomínanom predmete viac, ako sa predpokladalo.

• Štvrtáci videli silnú vojnovú drámu a prezreli si diela Andyho Warhola

• 10.10.2017 22:04
        •        Uplynulé dni mali študenti štvrtého ročníka bohaté na mimovyučovacie aktivity. Okrem účelového cvičenia, ktoré ich zaviedlo do Gánoviec, stihli navštíviť Banskú Štiavnicu a najnovšie aj Martin a Dolný Kubín. Čo im ponúklo stredné Slovensko? Dva rôzne umelecké zážitky – divadelné predstavenie a výstavu časti tvorby slávneho predstaviteľa pop-artu Andyho Warhola.

• Aj BILINKY podporujú Bielu pastelku

• 04.10.2017 14:03
        • Dobrovoľníci z našej školy - žiaci 4. E triedy  - v rámci akcie Biela pastelka oslovovali darcov v triedach našej školy vo štvrtok 21.9. a v uliciach Popradu 22.9. Za dobrovoľný príspevok dostali darcovia plastové spinky vo forme bielej pastelky.
          V triedach dobrovoľníci informovali žiakov o tom, ako sa správať k zrakovo postihnutým ľuďom, ako im pomôcť, ako sa vyhnúť rozpačitým situáciám a nemať žiadne zábrany počas komunikácie s takýmito ľuďmi.
          Verejnú zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Výnos zbierky je každoročne použitý na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim pomáhajú.

Zuzana Dvořáková, 4. E

• Štvrtáci sfárali do bane

• 17.09.2017 21:10
        • Bol štvrtok 7. september a naši štvrtáci, ktorí ešte ani poriadne nestihli oprášiť školské lavice po dlhých dvoch mesiacoch prázdnin, už ráno o siedmej sedeli v autobuse s cieľovou stanicou  Banská Štiavnica. Čakal ich namáhavý deň s rôznorodým programom.