Školské akcie 2016/2017
Štvrtáci v Osvienčime
- 19.10.2016 13:53
- Bolo skoré štvrtkové ráno v polovici októbra, keď sme nastúpili do autobusov, aby sme sa vybrali na dlhú cestu. Náš cieľ: „továreň na smrť“ Osvienčim. Cesta ubiehala relatívne rýchlo, autobusom otriasali výbuchy smiechu. Nevedomí toho, čo nás čaká, sme si užívali prvú časť nášho výletu. Niektorí už Auschwitz navštívili, iní tam šli prvý raz. Občas sa debata dotkla cieľa našej cesty, ale vždy sme túto tému nejako samovoľne odsunuli nabok. Veď je tam ešte ďaleko. Veď uvidíte. Veď...
Ani sme sa nenazdali a za oknom sa mihla tabuľa s nápisom Oświęcim. Náš autobus našiel to správne miesto a tú správnu pozíciu na parkovisku. Vystupujeme plní zvedavosti. Ostáva už len vybaviť lístky, prejsť cez turniket a sme tu – Auschwitz I. Predposledné opravy technických problémov našich audioprijímačov, posledné výmeny zloženia skupín a nasledujeme nášho sprievodcu.
Prechádzame, tak ako pred sedemdesiatimi piatimi rokmi prví väzni, popod azda najznámejší nápis na svete Arbeit Macht Frei. Dobrá nálada, ktorá nás sprevádzala cestou z Popradu, nás náhle opustila. Tu sa dialo všetko to päťročné besnenie. Tu sa odohrávali srdcervúce scény, keď deti odtrhávali od rodičov. Tu boli ľudia bez mihnutia oka odsúdení na smrť. A nie iba v plynových komorách, tie boli možno vnímané ako vykúpenie z pekla, ale predovšetkým neľudskou prácou a zaobchádzaním. Niet divu, že ľudia neboli schopní uveriť tým, ktorí osvienčimské peklo prežili. To, čo sa dialo na tomto mieste, presahuje aj tú najstrašnejšiu fantáziu. A nacisti ju prekročili o veľký kus... Prechádzali sme jednotlivými barakmi počúvajúc výklad, ktorému sa občas nedalo ani uveriť. Také strašné veci sprievodca opisoval. Po asi dvoch hodinách strávených v prvej časti tábora sa naša prehliadka chýli ku koncu. Čakal nás presun do časti Brzezinka - Auschwitz II.
Obe časti oddeľuje niečo vyše tri kilometre dlhá asfaltová cesta, prechádzajúca cez dnes už veľké a zastavané mesto Osvienčim. Ani sa nezdá, že niekedy tu bol voľný priestor a obe časti táboru oddeľovala príroda. Pred nami sa v diaľke črtala vstupná brána do komplexu Brzezinka a spolu s ňou aj stĺpy plotov a strážne veže.
„Predpokladáme, že väčšina z nich je zabitá. Anglické rádio informovalo o splyňovaní. Možno je to najrýchlejšia smrť. Je mi z toho zle,“ opisuje vo svojom denníku Anna Franková. Jej slová mnohým rezonovali v hlavách. Nečudo, práve sem bola premiestnená aj so svojou rodinou po objavení ich úkrytu v Amsterdame. Podmienky väzňov v Brzezinke boli omnoho horšie ako v Auschwitzi. Míňame opustený dobytčí vagón, v ktorom väzňov v neľudských podmienkach prevážali na smrť. Pred nami sú zvyšky plynových komôr v stave, v akom ich našla sovietska armáda. V jednej z nich mal pracovňu aj „doktor“ Mengele. Zaujímavé bolo, že na konci tábora sa už nenachádzal plot. Obete však boli také zničené, že do plynových komôr šli bez kladenia odporu... Nacisti v nich zmazali aj posledné zvyšky ľudskej dôstojnosti a človečenstva. Z väzňov sa stali čísla. Naša púť viedla ďalej okolo ženských barakov, cez ubytovňu pre Mengeleho „pokusné králiky“ až k východu z tohto desivého miesta.
To, čo sme videli a čo sme počuli, je neuveriteľné. A ešte neuveriteľnejšie je to, že takéto tábory existujú ešte aj dnes. Napríklad v Severnej Kórei. Ľudia sú tam vystavení minimálne rovnako hroznému zaobchádzaniu ako bolo bežné v Osvienčime... Azda tento tábor bude pripomínať aspoň Európanom, kam až môže zájsť nenávisť a nacionalizmus.
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články