• Holanďania pod Vysokými Tatrami

•      Unavení, ale spokojní stojíme pri autobuse, ktorý sa postupne zapĺňa našimi kamarátmi z druhého konca Európy. Stačilo šesť dní, aby sa obavy zo stretnutia zmenili v priateľstvo. Poďme však na začiatok.

• Európska noc výskumníkov a bilingvalisti

• Posledný septembrový piatok sa tretiaci v jednom z popradských obchodných centier zúčastnili na Európskej noci výskumníkov. Toto podujatie s dlhou tradíciou sa snaží aj mladému publiku predstaviť informácie a zaujímavé objavy v  chémii, astronómii či fyzike  formou workshopov, prednášok a besied.  Od vedcov sme sa dozvedeli zaujímavosti o jedoch a kyselinách, o kométach a vesmírnych telesách. Po prednáškach sme mali možnosť zastaviť sa pri rôznych stánkoch a na workshopoch, ktoré sa venovali životnému prostrediu, pozorovaniu zmien v ekosystémoch a dokonca aj marketingu v spojení s vedou.

• V. F už nosí zelené stužky

• Stužková – tá, čo sa navždy zachová. Tá, o ktorej spieva Jožo Ráž. Stužková.
            Týmito slovami odštartovala Saška Matoľáková v piatok 7. októbra vo svojom príhovore jedno z našich najväčších a najkrajších spoločných dobrodružstiev – našu stužkovú.

• Voľná pracovná pozícia

• Voľná pracovná pozícia:

údržbár

Požadované vzdelanie:

stredné odborné vzdelanie (záverečné vysvedčenie, výučný list v  odbore: stavebnom, murárskom + odbory týkajúce sa manuálnej zručnosti)

Náplň práce:

bežné údržbárske práce v podmienkach školy a školských zariadení

Požadovaná prax:

5 rokov

Ďalšie požadované podmienky:

vodičské oprávnenie typu B

Pracovná doba:

37,5 hodín týždenne

Mzdové ohodnotenie:

722,50 € brutto

Pracovný pomer:

pracovná zmluva na dobu určitú (1 rok) s 3-mesačnou skúšobnou dobou - možnosť predĺženia PZ na dobu neurčitú.

Miesto výkonu práce:

Základná škola, Ul. mládeže 2350/7, Poprad

Možný nástup:

ihneď

Žiadosti o zamestnanie spolu so životopisom posielajte mailom na adresu: skola@ssdtpp.sk prípadne nás kontaktujte na:  tel.č.: 0527721663, 0527730551

• Petra Kvaková a Dávid Dzimko s JDI v ďalšom meste na Dunaji

•              Po septembrovom pobyte v Budapešti sa Petra Kvaková a Dávid Dzimko (obaja z 3. F) zúčastnili na ďalšej akcii pod záštitou súťaže Jugend debattiert. Alumni stretnutie bolo tentoraz v Bratislave a prišlo naň 11 bývalých súťažiacich z celého Slovenska, ktorí majú záujem angažovať sa pri organizácii súťaže. Od 5. do 7. októbra mali možnosť vyskúšať si množstvo úloh: prípravu a vedenie workshopov na tému debatovania a rétoriky, úlohu poroty a následné odovzdávanie feedbacku na vzorovej debate z  Nationalfinale Maďarska, vymýšľanie tém na regionálne a štátne kolá súťaže a nechýbalo ani debatovanie.

• Začiatok úspechov v novom školskom roku – Literárny Kežmarok

• Monika Kompaníková, Daniel Hevier alebo Jakub Nvota, títo úspešní autori v minulosti zvíťazili na celoslovenskej literárnej súťaži Literárny Kežmarok. Táto súťaž sa koná pravidelne v neďalekom meste Kežmarok. Pred pár dňami sa uskutočnil už 57. ročník tejto prestížnej literárnej súťaže pre deti a mládež venovaný 200. výročiu narodenia Janka Kráľa a 210. výročiu narodenia Sama Chalupku.

• Lea a Sebastián zo 4. E sa zapojili do verejnej zbierky Biela pastelka

• Bilingvalisti nežijú len školskými povinnosťami a štúdiom. Cudzia im nie je ani účasť na rôznych zbierkach (pripomeňme Čajík pre zdravotníkov alebo Pomoc Ukrajine) či dobrovoľnícka činnosť. Svoju empatiu prejavili dvaja z našich študentov, ktorí sa aktívne zúčastnili na verejnej zbierke Biela pastelka. Jej cieľom je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky sa každý rok použije na  financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Pokladničky na peniaze a biele pastelky ako poďakovanie za pomoc držali v rukách Lea Vojtková a Sebastián Buch zo 4. E. O ich motivácii a štvorhodinových skúsenostiach z popradských ulíc sa dozviete z krátkeho dvojrozhovoru.

• Petra Kvaková a Dávid Dzimko v Budapešti

•      Žiaci 3. F triedy Petra Kvaková a Dávid Dzimko strávili posledné tri septembrové dni v Budapešti. Spolu s poľským Alumni Filipom Węsierskim sa zúčastnili na Internationale Finalwoche súťaže Jugend debattiert v Budapešti. Petra s Dávidom boli zástupcovia Slovenska v oficiálnom publiku.

• Netradičná hodina slovenčiny s jazykovedcom Pavlom Žigom

•      Posledný septembrový pondelok boli žiaci maturitného ročníka slovensko-nemeckej bilingválnej sekcie súčasťou netradičnej hodiny slovenského jazyka. Vďaka súčasnej modernej technológii mali maturanti možnosť spojiť sa s pánom profesorom Pavlom Žigom. Tento jazykovedec, ktorý pôsobil ako profesor na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a neskôr aj ako riaditeľ Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, sa venuje  výskumu dejín spisovnej slovenčiny a dialektológie.