• Zájazd do Švajčiarska nám priniesol jedinečné zážitky

• 03.07.2019 11:46
      • Krajina  jazier, snoubordingu, horolezectva, najväčšej spotreby čokolády na hlavu, kvalitných hodiniek a vreckových nožíkov – Švajčiarsko. Atmosféru tejto alpskej krajiny sme zažili aj my  bilingvalisti počas zájazdu na záver školského roka.

• Hneď v prvý  deň sme absolvovali pešiu prehliadku hlavného mesta Bern a navštívili sme aj múzeum Alberta Einsteina. Úplne iný charakter mal druhý deň nášho pobytu - patril horám.  Autobusom sme sa  presunuli do Chamonix - malého horského mestečka vo Francúzsku pod Mont Blancom. Dostali sme priestor na vlastný program, ktorý u väčšiny z nás zahŕňal nakupovanie,  prehliadku mesta a občerstvenie. Niektorí žiaci išli  na svätú omšu v  malom kostolíku na námestí. Poobede sme sa lanovkou dostali na vrchol hory Aiguille du Midi v nadmorskej výške 3842 metrov.  Vďaka jasnej oblohe sme odtiaľ mali krásny výhľad nielen na Mont Blanc, ale aj na  množstvo horolezcov, ktorí sa rozhodli zdolať horu vlastnými silami. Hlavnou atrakciou vyhliadky na vrchole Aiquille du Midi je sklenená kocka, vyčnievajúca nad údolie. Zo skla je aj podlaha, a tak niektorým z nás pri pohľade dole nebolo veru  všetko jedno...

Hlavný bod programu tretieho dňa, a vlastne i celého zájazdu, bola návšteva Európskeho laboratória časticovej fyziky (CERN), ktoré je najväčším laboratóriom časticovej fyziky na svete a predstavuje špičku v oblasti výskumu najjemnejšej štruktúry hmoty.  Navštívili sme teda mekku výskumu častíc a vysnené pracovisko nejedného jadrového fyzika. Mali sme možnosť naobedovať sa  spolu s najvýznamnejšími fyzikmi Európy, držiteľmi Nobelovej ceny, „frajermi“  v oblasti kvantovej, časticovej a neviemakej fyziky, skrátka s novodobými einsteinmi. Chutilo nám s nimiJ. Popoludní nám prednášal slovenský vedec  pracujúci na jednom z výskumných programov CERN-u a do ľudskej reči nám preložil základné oblasti záujmu tejto organizácie a princípy jej fungovania. Ďalší program sme absolvovali v skupinách. Prvá mala prednášku o programe skúmania častíc priamo vo vesmíre pomocou družice, druhá sa dozvedela viac o fungovaní protónového urýchľovača častíc  a spoločne sme si prezreli repliku urýchľovača.

Po prehliadke CERN-u sme sa autobusom presunuli do Ženevy a poprechádzali sme sa po pamätihodnostiach tohto svetovo významného mesta. Videli sme obrovské kvetinové hodiny s najväčšou sekundovou ručičkou na svete, historickú protestantskú katedrálu i fontánu na Ženevskom jazere, tryskajúcu do výšky 140 metrov. V dôkladnejšej prehliadke mesta sme pokračovali na ďalší deň, ktorý bol zároveň aj naším posledným vo Švajčiarsku. Niektorí z nás predpoludním  absolvovali  vyhliadkovú plavbu po Ženevskom jazere a popoludní sme všetci navštívili európsku centrálu OSN. Mali sme možnosť sledovať rokovanie pléna OSN, prezrieť si priestory budovy a dozvedieť sa viac o vzniku, smerovaní a fungovaní tejto svetovej organizácie.

Večer sme sa, žiaľ, museli so Ženevou rozlúčiť. Švajčiarsko sme opustili, no spomienky a suveníry nám ho budú ešte dlho pripomínať.

Ľudmila Slivová, 2. F