• Ekoprojekt našich bilingvalistov a ich partnerov z Berlína

• 20.09.2015 12:35
      • Záverečné dni školského roka, presnejšie od 17. do 25. júna, prežila skupina našich bilingvalistov pod vedením pani učiteľky Martiny Dikantovej s partnermi z Berlína, ktorí prišli pod Tatry v rámci výmenného pobytu. Pripravený bol bohatý program, ktorý vyvrcholil ekologickým projektom. Gymnazisti ho realizovali spolu s Hotelom Kempinski na Štrbskom Plese. Bilingvalisti privítali v Poprade partnerov, s ktorými sa zoznámili už v marci, keď v rámci prvej časti výmenného pobytu boli v Berlíne.
      • Naši žiaci chceli nemeckým partnerom ukázať čo najviac z krás nášho regiónu. Zaviedli ich do podzemia, kde obdivovali chladnú krásu Dobšinskej ľadovej jaskyne, navštívili kaštieľ Betliar, v ktorom vďaka skvelému výkladu získali predstavu o živote v minulosti, a neobišli ani Kežmarok a jeho vychýrenú lyceálnu knižnicu.

Víkend strávili nemeckí študenti v hostiteľských rodinách a po ňom opäť nasledovali spoločné výlety. Najskôr to bol „light Wanderung“, čiže menšia túra na Hrebienok a k neďalekým Studenovodským vodopádom, ktoré hostí očarili. Zaujímavá bola aj prehliadka Múzea Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici.

Ďalšie kroky slovenských a nemeckých študentov smerovali do historickej Starej Ľubovne a na hrad Ľubovňa. Tam bolo pekným zážitkom vystúpenie sokoliarov.

Najdôležitejšej časti programu celého pobytu predchádzala túra od Popradského plesa k Štrbskému plesu. Hostí nadchla aj vďaka nádherným výhľadom na tatranské končiare. No a potom prišlo vyvrcholenie projektu v podobe prezentácie odpadovej politiky hotela, ktorý leží na brehu plesa. Študenti pochopili, aká dôležitá je ekologická prevádzka zariadení, ktoré poskytujú návštevníkom komfort uprostred národného parku. Ocenili najmä to, že na ich otázky odpovedala riaditeľka hotela Kathrin Noll a páčila sa im aj prezentácia Petra Škodu.

Deň rozlúčky sa nezaobišiel bez slzičiek.  „Austausch“ dal všetkým jeho účastníkom veľa. Spoznali skvelých ľudí, navštívili miesta, ktoré predtým nepoznali a zoznámili sa s kultúrou, ktorá bola pre nich neznáma.