• Literárna exkurzia prvákov alebo Jeden deň trikrát na cintoríne

• 21.10.2018 21:26
      • Aj tento rok sme si, my - nová várka prvákov, v polovici októbra dali malú prestávku od nemčiny a naučili sme sa čosi viac o našom rodnom jazyku i významných osobnostiach našich literárnych dejín.

• Na literárnovednej exkurzii bol prvou zastávkou rodný dom Milana Rúfusa v Závažnej  Porube. Pani sprievodkyňa nás vítala mrežovníkom – koláčom, ktorý u Rúfusovcov odjakživa  ozdoboval nedeľný stôl. Kým sme si na ňom pochutnávali, vypočuli sme si, okrem množstva zaujímavých informácií o jednom z najvýznamnejších predstaviteľov modernej slovenskej poézie, aj  niektoré z jeho básní o rodnej obci. Jedinečným zážitkom bolo vidieť napríklad básnikovu kolísku či odkazy v kuchyni, ktoré si členovia rodiny navzájom písali písmom úhľadnejším, než je rukopis mnohých z nás. Po prehliadke domu naše kroky smerovali na neďaleký cintorín, kde sme pri hrobe Milana Rúfusa vyjadrili svoju úctu zapálením deviatich symbolických sviečok na znak blízkeho sa 90. výročia jeho narodenia.

To však nebol jediný cintorín, ktorý sme v ten deň navštívili. Ďalší na zozname bol Národný cintorín v centre Turca,  ktorý sme mohli spoznať v jeho najkrajšom šate – v jesennom. Na pozadí  pestrofarebného lístia, tancujúceho v osviežujúcom vánku, sme si vypočuli príbehy a osudy mnohých osobností  slovenských dejín, vrátane Janka Kráľa, Karola Kuzmányho, Miroslava Schmidta, Aničky Jurkovičovej a  Eleny Maróthy – Šoltésovej. O nich sme sa toho veľa dozvedeli aj trochu zábavnejšou formou – divadelným sitkomom www.narodnycintorin.sk. Videli sme jeho prvý diel a väčšina z nás sa zhodla na tom, že by rada videla aj druhú časť. (Prípadne i ďalšie.) Žiadalo  sa nám sledovať pokračovanie osudov hlavných postáv, ktoré boli veľmi zaujímavé aj vďaka hereckým  i speváckym výkonom Dana Heribana či Mareka Geišberga.

Náš deň bol obohatený aj návštevou Národnej knižnice. Počas prehliadky jej priestorov sme mali výnimočnú možnosť obzrieť si vzácne knihy,  ktorých sme sa mohli aj dotknúť. Azda najzaujímavejší bol miniatúrny Korán, nie väčší ako 3x3 centimetre.

Všetci sme sa zhodli na tom, že najlepšou a najviac vychválenou časťou programu bola návšteva a prehliadka Slovenského komorného divadla. Na konci dňa si každý z nás odniesol domov nové zážitky a určite aj vedomosti, nadobudnuté tou najzábavnejšou a možno aj najefektívnejšou formou učenia sa.

Lenka Krempaská, I. E

• Naspäť na zoznam článkov

• Otvorená diskusia o aktuálnych témach so známym blogerom
    • Maturanti a ich mladší spolužiaci si v Brne hľadali vysoké školy
    • Literárna exkurzia prvákov alebo Jeden deň trikrát na cintoríne
    • Poznávanie chemických technológií v Hniezdnom
    • Fyzikálna exkurzia tretiakov v Martine
    • Aj tento rok sme sa zúčastnili na projekte Europa Hause
    • Naši debatéri sa na súťaži nestratili
    • Biela pastelka s účasťou bilingvalistov
    • Téma tohtoročného výmenného ekoprojektu je trendová – SMART CITY
    • Nový školský rok sme začali workshopom
    • Ako vyzerá štúdium medicíny na pražskej „Karlovke“?
    • Začiatok šk. roka 2018/2019