• NA CESTÁCH ZA VYSOKÝMI ŠKOLAMI

• 08.11.2022 21:22
      • Máte pred sebou jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote, rozhodujte sa zodpovedne, ale nie iba s rozumom. Táto veta sa mi od prvého novembrového piatka neúnavne pripomína a nie a nie ju pustiť z hlavy. Len matne si spomínam, ako vyzerala tvár toho, ktorý tieto slová vyslovil, no zato si pamätám úplne presne, kde som ich začula.

• Brnianske výstavisko sa počas prvých novembrových dní stalo základňou pre Európsky veľtrh vysokých škôl. Ten nesie symbolický názov Gaudeamus a v Česku, presnejšie na Morave, nie je žiadnou novinkou – má už dlhoročnú tradíciu. Práve tam, na výstavisku v Brne, kdesi v pavilóne V, zaznela aj úvodná veta.

Program pre návštevníkov bol bohatý. Od prednášok najznámejších českých, ale aj slovenských fakúlt, poradenského servisu cez testovacie centrá a rôzne kariérne poradenstvá sa študenti cez nekonečný dav ľudí mohli predrať až k organizáciám, ktoré pomáhajú pri výbere štúdia v zahraničí.

Z našich „biliniek“ sa do sychravej moravskej metropoly vydali hľadať svoju budúcnosť žiaci Oberstufe – teda štvrtáci a piataci. Niektorí z nás sa v Brne len utvrdili v tom, čo už dávno vedeli, niektorí možno svoju vysnívanú školu našli až tam, iným zase Gaudeamus pri voľbe „výšky“ poriadne zamiešal karty.

Na otázku, či si každý „bilinkár“ z Brna odniesol to, po čo doň prišiel, nie je jednoznačná odpoveď, ale asi každý si uvedomil, že čas na strednej škole sa nám rýchlo kráti a my si už čoskoro budeme musieť zvoliť cestu, po ktorej budeme v nasledujúcich rokoch kráčať.

V českom výstavnom areáli sme strávili niečo vyše troch hodín. Potom už naše kroky smerovali do zábavného vedeckého parku Vida. Tam sme aspoň na malý okamih zabudli na všetok chaos spojený s vyberaním vysokých škôl či obdobím „Klausur“ a schovali sa pred stresom.

Z najväčšieho mesta Moravy sme sa domov vrátili až v noci, no celú cestu určite nejednému z nás blúdili hlavou myšlienky o tom, kde bude o pár rokov a kým sa vlastne chce stať.

Lucia Vlčeková, V. F