• Dva intenzívne dni tretiakov v Bratislave

• 28.11.2018 14:26
      •      Na začiatok novembra sa každoročne tešia tretiaci našej školy. Dva dni strávené v Bratislave sľubujú veľa zážitkov i radostí v rozbehnutom školskom polroku.

•      Tento rok sme exkurziu začali návštevou RTVS. Prehliadka budovy televízie nás všetkých uchvátila. Nie je bežné mať možnosť vidieť priestory štúdií, z ktorých sa vysielajú rôzne televízne prenosy, relácie či filmy. Zaujímavé bolo stretnúť známe osobnosti z televíznej obrazovky. Niektorí to aj využili a odfotili sa s pani Ivetou Malachovskou a s pani Soňou Mȕllerovou. Vyrušili sme ich pár minút pred natáčaním  Dámskeho klubu. V niektorých z nás možno zažiarila iskrička ambície patriť jedného dňa do tejto televíznej „bandy“.

Po tomto nezabudnuteľnom zážitku hneď na začiatku nás čakalo Slovenské národné divadlo. Naskytla sa nám príležitosť navštíviť inscenáciu Mercedes Benz. Tej predchádzala krátka prehliadka divadla, počas ktorej sme nazreli do zákulisia, na pódium i do skúšobne pre hercov. Zaujímavá diskusia s protagonistami hry pánom Martinom Hubom a pánom Robom Rothom nás efektívne pripravila na náročné predstavenie.Témou hry sa stáva stávka medzi Pánom Bohom a Diablom. Samotný dej sprevádza poprednú uhorskú rodinu Esterházyovcov. V jednotlivých ukážkach z ich života sme mali šancu nahliadnuť na občasne tragické, inokedy ironicko-komické situácie. Dej bol trošku zložitejší na pochopenie, hlavne kvôli zvláštnemu prevedeniu hry, keď herci často nehrali len jednu postavu. Celkový dojem hry to však nepokazilo - v istých situáciách sme sa dokonca pobavili na vtipných replikách a dobre namierených narážkach. Divadelná hra bola plná veselých scén, satirických prvkov, smutných a dojímavých momentov. Po jej skončení sme si z divadla odniesli mnoho krásnych pocitov a hoci nebolo vždy ľahké udržať krok s dejom, rozhodne sme neodchádzali sklamaní.

Rovnako zaujímavý bol aj nasledujúci deň. Ráno nás Slavín privítal mrazivou hmlou a studeným vetrom. O to citlivejšie sme vnímali atmosféru pamätníka padlých sovietskych vojakov. V blízkom okolí sa črtali náhrobky a v diaľke sa z hmly vynárala Krásavica na Dunaji.

Ohriať sme sa mohli v budove Incheby. Veľtržné priestory pre knihomoľov sa už hemžili davmi milovníkov kníh. Kam sme sa pozreli, všade známe vydavateľstvá ponúkali na Bibliotéke množstvo starých i nových pokladov za zaujímavé ceny. Aj my sme sa nechali očariť týmto kúzelným svetom kníh a bolo ťažké sa od nich odpútať. Každý si odniesol aspoň jedného spoločníka na dlhé chvíle či ako darček pod stromček.

Popoludnie patrilo prehliadke Bratislavského hraduNR SR. Hneď po vstupe do hradu nás zaujala výstava Zlatý vek Peterhofu. Priblížila nám život na cárskom dvore počas panovania Petra I. a Kataríny II. S úžasom sme sledovali originálne honosné odevy panovníkov, zdobený orientálny porcelán či pompézny trón Petra I. Výstava maliara a grafika Martina Benku nás vrátila v čase i priestore domov na Slovensko.

NR SR má novú adresu. Dozvedeli sme sa, že sídli na Ulici Alexandra Dubčeka.  Keďže plynulo moratórium pred komunálnymi voľbami, priestory  parlamentu boli prázdne. Napriek tomu sme boli nadšení, že môžeme  byť v centre  vytvárania a schvaľovania zákonov. Na začiatku  prehliadky nás pán sprievodca oboznámil s históriou a vznikom NR SR a objasnil nám význam štátnych symbolov. Pred rokovacou sálou sme obdivovali súbor úžasných olejomalieb na dreve od známeho slovenského umelca pána Albína Brunovského. Sen sa stal skutočnosťou, keď sme mohli byť tam, kde sa rodí zákon. Na mieste, odkiaľ pramení právna podstata tváre nášho štátu.

Dva dni plné zážitkov neboli iba výletom do hlavného mesta. Vedomosti a zážitky, ktoré sme si odniesli, určite pretrvajú. Niekedy je lepšie raz vidieť a na vlastnej koži zažiť, ako o tom v škole počúvať.

Karolína Bukovičová, Alžbeta Kulichová, Zuzana Šlosárová, Barbora Tomčejová (3.E, F)